Kde se používá sodíková výbojka

Není žádným tajemstvím, že my lidé potřebujeme po západu Slunce umělé osvětlení. Zkrátka nemáme oči uzpůsobené na to, abychom dobře viděli i za zhoršených světelných podmínek. K tomuto účelu nám původně sloužil oheň, který zároveň představoval i zdroj tepla a pomocníka při vaření.

Jak však šel čas, šel dopředu i vývoj. Oheň koneckonců nebyl zrovna nejbezpečnější zdroj osvětlení. Navíc s rozšiřováním měst bylo nutné zavést i pouliční lampy, které by osvětlovaly cestu chodcům. K tomuto účelu původně sloužily pochodně, později byly nahrazeny plynovými lampami.

vybojka1

Postupně však byly svícny a pochodně nahrazeny žárovkami. Ty se však ukázaly jako ne příliš vhodné pro pouliční osvětlení. Jejich jas byl totiž příliš velký a chodce by oslňovaly. To by samozřejmě nebylo příliš vhodné, zvláště například při přecházení rušné ulice.

Řešením se ukázaly zářivky, tedy skleněný prostor naplněný plynem, který po dosažení určité teploty začal žhnout a vydávat záři. Ta však nebyla tak intenzivní jako u žárovky, kde je kondenzovaná na malou plochu drátku. Zde byla rozložena na mnohem větší plochu a neoslňovala tedy.

Otázkou ovšem bylo, jaký plyn použít. Jako nejlepší řešení se ukázal sodík. Ten vydává typickou modrou záři, než se rozžhaví do běla. K jeho rozehřátí je používána sodíková výbojka. O co se jedná?

Jde o zařízení, upevněné na obou koncích, které mezi sebou vysílá plynem elektrické výboje. Ty rozkmitají atomy plynu, a to stále rychlejším a rychlejším tempem. Brzy je jejich teplota taková, že začnou žhnout, a žhnou stále více, dokud nedosáhnou plného jasu.

vybojka2

Tento typ osvětlení jsme mohli potkat na ulicích ještě poměrně nedávno. Typický pro něj byl talířový tvar, kdy vrchní strana byla z tmavého skla, spodní z čirého. Po zapnutí vydával nejprve zelenomodrou záři, než se jeho teplota zvýšila natolik, že se rozžhavil doběla.

Dnes jej však již prakticky nenajdete, možná někde na vesnicích. Byl totiž nahrazen úspornějším a spolehlivějším typem. A jak bude vývoj postupovat, i ten bude nahrazen jiným. Jakým? To ukáže čas.

4.2/5 - (4 votes)