Být hubená a hubenější- svět nastavil špatné ideály krásy

Již od dávných dob bylo symbolem pravé ženskosti něco naprosto jiného než to, co jako ideál vnímáme teď. Byly to boky, ruce, hýždě a baculaté tváře. Žena měla být ta, která dokáže obstarat jídlo, postará se o rodinu a dokáže nakrmit své děti. Větší šanci zvládnout tyto úkoly měly vždy ženy, které byly více plnoštíhlé. Vzpomeňme tedy například Věstonickou Venuši, která je opakem pro dnešní dlouhonohé modelky s vystouplými obratli na zádech.
socha otylé ženy

Kde se tento ideál krásy vzal?

S nápadem co nejnižší váhy přišla ve dvacátém století známá modelka Twiggy, která byla pro svou křehkost a štíhlost středem pozornosti. Nikdo v té době netušil, že z hrstky těchto dívek v modelingu se stane 99% většina, která bude udávat ideály krásy neslučitelné s realitou. Bohužel ještě nějakou dobu potrvá, než si toto uvědomí všichni špičkový návrháři a fotografové.
jablko, metr, váha

Problém si začínáme uvědomovat

S rostoucím počtem sebevražd a šikaně mladých dívek kvůli jejich vzhledu, s rostoucím počtem psychických poruch vedoucích z nízkého sebevědomí kvůli váze, se některé módní řetězce rozhodly jít proti proudu. Stále mají vychrtlé modelky na našem i zahraničním modelingovém trhu převahu, avšak můžeme mezi nimi zahlédnout dámy naprosto jiných proporcí a mír. Takové zakomponování sklízí obrovských úspěch hlavně u projektů, které se snaží tyto nereálné ideály krásy odstranit nebo alespoň dokázat, že není důležité, zda máte míry 90-60-90 nebo neměříte 180 cm ale 160.

Jak si vedeme v Česku?

Česká republika má zastoupení v těchto projektech především ve formě sociálních sítí, na kterých profily jako Za Normální Holky, Silačky a další denně mladší generaci dokazují, že každý je pro svou originalitu krásný. Zároveň tvrdí, že nechtějí propagovat obezitu a ,,nicnedělání”. Chtějí pouze dokázat mladým dívkám, že nikdo není dokonalý!