Jak vlastně vznikají alergie



Alergií dnes trpí skutečně velká část populace, a to včetně dětí. Většinou se nejedná o nějak závažný průběh, přesto nám mohou značně znepříjemnit život, nehledě na omezení, které sebou přináší. Například člověk, který je alergický na zvířecí srst, nemůže mít domácího mazlíčka ani pracovat v zemědělství.

 

alergie na pyl jsou poměrně časté

 

Přitom alergie je ve své podstatě nemoc. Jedná se o přehnanou reakci našeho imunitního systému na podnět, který ve skutečnosti není až tak závažný a příliš nás neohrožuje. Naše tělo si to však neuvědomuje a snaží se tohoto nebezpečí co nejrychleji zbavit. To však vede k tomu, že nám ve skutečnosti náš imunní systém působí mnohem větší škody, než to, co se snaží odstranit.

 

Příčiny vzniku alergií jsou poměrně nejasné. Za jednu z nich je považováno to, že jsme v době, kdy se náš imunitní systém formoval, nebyli těmto podnětům vystaveni. Naše tělo se tedy nenaučilo, jaká odpověď je přiměřená a jaká už je přehnaná. Pokud se tedy setká s danou škodlivinou v dospělém věku, může v podstatě zpanikařit a udělat z toho mnohem větší problém, než tomu ve skutečnosti je. V nejhorších případech pak může dojít až ke smrti.

 

běžné jsou i potravinové alergie

 

Co tedy s tím můžeme dělat? Jistě, je zde možnost vystavování dětí různým alergenům, byť samozřejmě v přiměřeném množství. Ani to však není samospásné. Musíme si uvědomit, že lidské tělo není ani zdaleka dokonalé. Není tedy neobvyklé, že bez ohledu na to, jak často se s daným podnětem setká, bude jej považovat za extrémně nebezpečný, ačkoliv tomu tak ani zdaleka není.

 

Adaptační terapii samozřejmě můžeme vyzkoušet i jako dospělí, byť se ukazuje, že míra úspěchu je mezi lidmi velmi rozdílná. Mnohem jistější variantou jsou tak léky na alergie, které potlačují nadměrné projevy imunitního systému. Samozřejmě i ony mají své vady, avšak pro ty, kteří například na jaře nemohou kvůli pylové alergii v podstatě ani vyjít z domu, jsou hotovým požehnáním. Nestyďte se tedy o ně vašemu lékaři říct.