Jakou chcete mít koupelnu?

Když si člověk zařizuje koupelnu, je logické, že uvažuje především o nějakém tom sprchovém koutě, případně vaně. Protože i bez těchto by se sice koupelna teoreticky obešla, ale nebyla by to už koupelna hodná jednadvacátého století. Protože mít tam v dnešní době jenom umyvadlo už by bylo přece jenom poněkud málo a s pouhým nějakým tím lavorem a konví s vodou už by se spokojil jen málokdo.
Ovšem jak si zvolit to pravé, co by si měl člověk do koupelny opatřit?
Když se hledá , uvažuje se o sprchovém koutě nebo vaně jak podle toho, co tyto člověku poskytují, tak i podle toho, jaké jsou objektivní podmínky. Protože každá věc si žádá své.
retro sprcha

Sprchový koutje určen především do koupelen menších rozměrů, těch, do nichž by se pořádná vana prostě a jednoduše nevešla. Nebo sice vešla, ale pak už by se tam kvůli ní nevešlo nic dalšího a rovněž potřebného, ba přímo nezbytného. Navíc má používání sprchového koutu tu přednost, že se v něm nespotřebuje tolik vody jako ve vaně, a také bývá tento i sám o sobě cenově přijatelnější. A je ideální třeba i pro nedočkavce, kterým se jednoduše nechce čekat těch pár minut na to, než se napustí vana, protože sprcha funguje už v okamžiku, kdy člověk otočí kohoutkem.
Člověk si tu musí akorát správně vybrat. Třeba zda chce sprchu otevřenou, jež působí elegantně a stylově, nebo raději tu uzavřenou, jež je naopak prospěšná svou praktičností.
voda ze sprchy

Vanyse od sprchových koutů liší tím, že se v nich lze pohodlně rozvalit a pohovět si v nich v teplé vodě, navíc třeba i v té obsahující pěnu nebo sůl do koupele. Čímž je vana něčím přímo ideálním pro relaxaci. Vhodnější je také pro starší lidi s menší pohyblivostí, respektive pro koupání malých dětí. A jestli je něco „nevýhodou“ této koupací nádoby, pak to, že i van je na trhu povícero druhů a je tak třeba nejednou i dlouho vybírat to pravé. Zda zvolit raději vanu
a) rohovou
b) oválnou
c) obdélníkovou
d) asymetrickou
e) či volně stojící

Při kterémžto rozhodování hrají svou roli pochopitelně jak cena, tak možnosti, jež se v té které koupelně nabízejí. Protože může jít o prostor, o to či ono technické řešení a tak dále.

A pokud si člověk nedokáže mezi sprchou a vanou vybrat? Pak ať si má klidně i obojí. Navzdory nedostatku prostoru, do kterého by se obojí zvlášť sice nevešlo, ale vana s možností posouvací či skládací zástěnyhravě zvládne obojí.