K čemu slouží sedačka na vanu

Jednou z pomůcek pro hendikepované lidi, které máme k dispozici, je i sedačka na vanu. Možná vám to přijde trochu zvláštní, avšak je nutné si uvědomit, že koupání je poměrně nebezpečná činnost, zvlášť pro lidi, kteří nemají nohy zcela v pořádku.

Jistě, je tu možnost, že se budou pouze sprchovat. Je však třeba si uvědomit, že i tito lidé se chtějí alespoň jednou za čas vykoupat. A pak je tu také fakt, že část z nich nevydrží stát potřebnou dobu. Co tedy dělat?

vana1

Nejprve je nutné si uvědomit, jaká jsou největší rizika koupání ve vaně. Tím prvním, které nás napadne, je její kluzký povrch, a s tím související možnost uklouznutí, zvláště pokud je vana stále mokrá. Zvláště pro staré lidi, kteří již nemají tak pevné kosti, to může být velmi nebezpečné.

Dále zde máme, zvláště u hlubších typů van, otázku sedání a vstávání. Pro lidi, kteří jsou postiženi například těžkou artrózou kolenních kloubů, to může představovat nepřekonatelnou překážku. Mohou dokonce mít i díky tomu problém se vůbec vykoupat, neboť nevydrží stát po dobu potřebnou ke sprchování a z vany vstát nedokážou.

Jaká je tedy možnost? Řešením výše uvedených problémů může být například sedačka na vanu. Zde se jedná o vyztužený, obvykle gumový či alespoň pogumovaný nástavec, který se nasadí na vanu. Vznikne tak sedák, který mohou využít lidé, kteří by jinak měli s koupáním problémy. V čem spočívá jeho výhoda?

vana2

Předně umožňuje lidem se vykoupat, aniž by si museli de facto sedat na zem a následně ze země vstávat. Mohou mít pokrčené nohy, což jim umožňuje mnohem snazší zvedání. A to mnoho lidí s pohybovými problémy ocení.

Faktem je, že toto zařízení se již velmi dlouho používá například v domovech důchodců či na ortopedických odděleních nemocnic. Právě zde totiž najdeme největší koncentraci lidí, kteří tuto pomůcku potřebují.

Avšak koupit ji můžete i vy. Pokud tedy máte někoho, kdo by ji ocenil, neváhejte. Koneckonců jde o to oné osobě pomoci.