Když končí fixace stávajícího hypotečního úvěru?

S nabídkami na refinancování hypotečních úvěrů se v posledních letech doslova roztrhl pytel, není se tak čemu divit, že Češi neustále přemýšlí jak udělat splácení ještě výhodnější. Hlavním cílem refinancování je najít před koncem doby fixace výhodnější nabídku od stávajícího, případně nového věřitele, refinancovat a nadále splácet stejnou výši úvěru za výhodnějších podmínek. Hlavním lákadlem může být úroková sazba, která je velmi proměnlivá a v případě nižší sazby může dlužník na hypotečním úvěru výrazně ušetřit. Jak tedy refinancování funguje v praxi, dá se na něm ušetřit a kdy je ten nejvhodnější čas pro refinancování stávajícího úvěru?

Refinancování je úzce spjaté s fixací

Fixace úrokové sazby hypotečního úvěru je období, po které dlužníkovi banka (případně jiný subjekt) garantuje neměnnou výši úrokové sazby. Toto období je proměnlivé a každá banka ho má nastavené na jinak dlouho, mže to být 5, 8 nebo dokonce 10 let. Vždy záleží na podmínkách dané uzavřením smlouvy.

podpis smlouvy

Přibližně 3 měsíce před ukončením doby fixace je dlužníkovi zaslána nabídka na nové fixační období s navrhnutou úrokovou sazbou. Pokud dlužník nové podmínky smlouvy akceptuje, splácí dál ten samý hypoteční úvěr. Refinancování stávajícího úvěru nastává ve chvíli, kdy dlužníkovi nevyhovují nové podmínky smlouvy a s věřitelem nenajdou společné řešení, které by vyhovovalo oběma stranám.

potřesení rukou

Co je to refinancování a jak probíhá?

Pokud se z jakéhokoliv důvodu dlužník na další fixní období nehodlá novou nabídku akceptovat, neskýtává se mu tímto možnost splatit stávající úvěr úvěrem novým od jiného poskytovatele. Nový úvěr pak splácí stejně jako předchozí a pro něho se nic nemění. Refinancování hypotéky Fahd by mělo pro dlužníka znamenat splácení za výhodnějších podmínek, než tomu bylo doposud. V tomto případě jsou výhodnější podmínky myšleny především nižší úrokovou sazbou, která by měla úvěr výrazně zlevnit.