Nemyslete jen napůl

Myšlenková mapa je praktickým pomocníkem nejen pro kreativní lidi. Stačí k tomu jen tužka a papír. Je vědecky dokázané, že člověk využívá převážně jen levou hemisféru mozku. To je ta logická část, kterou užíváme při běžném provozu. K vytvoření opravdu kreativní myšlenky však potřebujeme zapojit i tu druhou část. Právě s tím pomáhá myšlenková mapa.Pomůže vám utřídit si myšlenky
S touto metodou přišel Angličan Tony Buzan a to v 60 letech minulého století. Důkazem toho, že postup opravdu funguje je i skutečnost, že díky myšlenkové mapě se pomohla vyřešit situace po 11. září, kdy půlce Manhattanu nefungoval elektrický proud. Tento způsob pomohl účastníkům uspořádat myšlenky a nenechat se ovládnout strachem a napětím, který jen ochromuje racionální myšlení. Díky tomu se tak mohli soustředit pouze na řešení jednotlivých problémů.
Není to jen čmárání na papír
Vzhled myšlenkové mapy by se dal přirovnat k pavouku. Uprostřed je tělo, které spojuje jednotlivé odvětví. Je to záchytný bod, od kterého se všechno odvíjí. Může to tedy být jak problém, tak cíl. Každou myšlenku, která s tím souvisí, pak zapisujete do jednotlivých větví, které se mohou štěpit na další podtémata. Pracujete tedy s asociacemi a tím zapojujete jak levou, tak pravou hemisféru.Důležité téma je uprostřed
V případě, že nějaké body souvisí s jinými, spojte je přerušovanou čarou. Pokud se jich tam sejde více značí to, že jsou důležité, což by vám při klasickém přemýšlení nemuselo dojít. Nebojte se zapojit svoji fantazii a použijte i pastelky, zvýrazňovače nebo také speciální symboly jako vykřičníky či otazníky. Bude to pro vás mnohem přehlednější a lépe zapamatovatelné. Myšlenková mapa je praktický nástroj i proto, že ji můžete stále upravovat.  
Nakonec zjistíte, že je to komplexní pomůcka a dá se využít téměř na všechno. Proto se doporučuje ji nevyhazovat, protože nikdy nevíte, kdy ji budete potřebovat znovu.