Špičkové oleje Total pro váš vůz

Výměnu motorového oleje můžete nechat na odborníkovi, nebo ji provést sami, vždy se ovšem doporučuje měnit i olejový filtr. Jestliže máte vhodné podmínky (montážní jámu nebo rampu) a potřebné nářadí, tato operace není náročná. Ať už budete provádět tuto činnost svépomocí, nebo ji svěříte servisnímu technikovi, musíte dbát na dodržování předepsaného typu maziva pro váš vůz. Tento údaj naleznete v manuálu (buď v tištěné verzi anebo jej lze stáhnout z Internetu).

motor

Co při nákupu sledovat

Zakoupit motorové oleje Total, případně od jiného výrobce, lze pohodlně ve specializovaném e-shopu. První, co vás bude zajímat, je třída výkonnosti, např. ACEA A3 – písmeno A je pro benzínové motory, písmeno B pro diesely, číslo značí výkonnostní třídu – vyšší číslo vždy znamená i vyšší výkonnost.
Podstatné jsou také údaje normy SAE např. 10W-40. Tento údaj znamená, o jak viskózní hmotu se jedná, a jak se chová při teplotách okolí. První číslo 10W je schopnost motoru startovat při nízkých teplotách – zde konkrétně do -20 stupňů (W jako Winter – zima). Druhé číslo je dostatečná viskozita při letním provozu, pro naši zeměpisnou šířku je optimální hodnota 40. Dva nejčastější typy v Česku těchto specifikací jsou 10W-40 a 5W-40.

výměna oleje

Odborníci radí

Aditiva – přídavné látky označované jako aditiva, nemusí být vždy pro váš motor přínosné. Někteří odborníci, zabývající se výzkumem vlivu maziv na pohyblivé součásti dokonce doporučují těmto přípravkům se spíše vyhnout, některé mohou i povrch kovových částí poškodit. Většina maziv je vyvíjena tak, aby sama o sobě plnila svou funkci, a aditiva vám nedoporučí ani výrobce vozu, ani samotného motoru.
Nouzové situace – jestliže zjistíte při občasné nebo pravidelné kontrole na měrce nízký stav oleje, nebo vás dokonce upozorní kontrolka, neriskujte a co nejdříve doplňte potřebné množství. V takové situaci motoru neuškodíte i tehdy, dolijete-li i o třídu nižší typ maziva.