Vhodné krmivo pro morčata

Morčata jsou býložravci, to je jedna ze základních informací, které při jejich chovu musíme bezpodmínečně znát. Nelze jim tedy sypat granule pro kočky a psy, zní to možná nadneseně, ale někteří veterináři už se s něčím podobným setkali. Krmíme je pravidelně dvakrát nebo třikrát v průběhu dne a nesmíme zapomenout na napáječku s čistou vodou.
Seno a čerstvá tráva– jsou základem jejich jídelníčku. Na jaře a v létě, pokud máme možnost, umístíme zvířátka na zahradu do výběhu, aby mohla spásat trávník. Dbáme pouze na to, aby nebyla tráva ošetřována chemickými postřiky a byla prostá jedovatých druhů rostlin. Zvířecí intuice však funguje mnohem lépe než lidská a jestliže necháme zvířata ve výběhu, sama rozpoznají, co je pro ně vhodné, stejně tak optimální množství krmiva pro morčata.
tři morčátka
Senem krmíme na podzim a v zimě a dbáme na kvalitní zdroj, který seno dodává do prodejen Zverimex, případně je můžeme sušit z vlastních zdrojů. Důležité je pozorně sledovat, zda není krmivo plesnivé a zaprášené. Skladujeme je v suchu, nikdy ne na přímém slunci, nejlépe v plátěném pytli nebo proutěném koši, či v podobné prodyšné nádobě. Ideální je zkrmit veškeré seno sklizené z úrody ještě v témže roce, či v téže zimní sezóně.
Zelenina a ovoce– čerstvé ovoce a zelenina jsou spolu s travinami podstatnou součástí stravy těchto hlodavců. Je možné jim dávat rajčata, papriky, ředkvičky, červenou řepu, okurku a mrkev a z ovoce hrušky a jablka, ale i rybíz nebo pomeranče či mandarinky. Vyhýbáme se pouze nadýmavé zelenině, což je zelí, kapusta, květák a kedlubna. Tyto složky potravy jsou pro zvířata zdrojem trávicích enzymů, vitamínu C, vlákniny a pochopitelně řady minerálních látek.
černé morče
Pamlsky – zapomeňte na cukrovinky, čokoládu nebo běžné polotovary, které konzumují lidé. Pamlsky rozumíme v tomto případě sušené ovoce (křížaly), které si můžeme připravit doma, pouze musíme dávat pozor na plíseň. Pamlsky lze také zakoupit ve zverimexu. Zapovězená jsou i olejnatá semena, tedy vlašské a lískové ořechy, mandle, para ořechy, kešu, arašídy apod. Je to z toho důvodu, že obsahují příliš mnoho tuku a tím pádem se obtížně tráví a mohou být pro morčata dokonce nebezpečná.