Co nám řekne termovizní měření

Oči jsou naším hlavním smyslovým orgánem. Přijímáme přes ně největší množství informací o okolním světě. Avšak to ani zdaleka neznamená, že jsou dokonalé, ba naopak. Máme jedny z nejslabších očí v celé zvířecí říši, ačkoliv dokážeme výborně zaostřovat na blízké i vzdálené předměty a dobře odhadovat vzdálenost.

Na druhou stranu je fakt, že vidíme pouze omezené množství slunečního spektra. Pouze část vlnové délky, které k nám vysílá, je naším zrakem zpracována do viditelného obrazu. I proto známe, v porovnání s některými jinými živočichy, omezené množství barev. Například včely či draví ptáci vidí i v infračerveném či ultrafialovém spektru, tedy v délkách, na které je náš zrak krátký.

termokamera1

Naštěstí v době dnešních moderních technologií mu můžeme pomoci prostřednictvím nejrůznějších zařízení. Díky nim dokážeme alespoň částečně vidět ultrafialové záření, případně to infračervené. A právě u toho druhého se zastavíme. Je totiž poměrně důležité. Proč?

Jednoduše závisí na teplotě. Každá živá bytost jej vyzařuje, a jeho množství závisí na její teplotě. To se může hodit například vojákům při nočních misích, kdy potřebují i v naprosté tmě lokalizovat nepřítele.

Avšak nejen armáda z tohoto objevu profituje. I pro běžné lidi je dnes termovizní měření poměrně dostupnou záležitostí. Ale proč bychom do něj měli jít? Co nám může říct tak důležitého, aby ospravedlnil cenu, kterou za něj zaplatíme?

termokamera2

Popravdě řečeno, celkem dost. Pokud máte rodinný dům, pak víte, jak důležité je zvláště v zimě zakrýt veškeré netěsnosti, aby teplo neutíkalo zbytečně ven. Problém však může být, jak tyto skuliny najít, zvlášť když můžou být malé nebo na nedostupném místě.

A zde právě přichází ke slovu termokamera. Ta nám dokáže určit ona slabá místa, i změřit, o kolik tepla vlastně přicházíme. Pak už je jen na nás, abychom tento problematický kout či kouty opravili a udrželi tak náš dům příjemně teplý. A věřte, že v zimě pochopíte, proč je to tak důležité.