Gravidita a jídelníček s ní spojený

Často je z doslechu známo, že na těhotenství je báječné především to, že se žena může neomezeně najíst – tedy nehlídat se, s radostí mlsat a dopřát si to, co jen chce. Ano, chutě nastávající maminky jsou někdy nevyzpytatelné a často zvláštní, ale není pravdou, že žena v období gravidity nesmí brát ohled na to, jaká strava je pro ni a její miminko ideální.
těhotná s botičkami.jpg

Vitamínové doplňky

Stravování v tomto období nebude jen o jídle, ale i o doplnění vitamínů a potřebných složek do vašeho těla formou tablet. Každý gynekolog vám doporučí nezanedbat přísun minerálů a také kyseliny listové, která je v tomto období pro dítě nepostradatelná z hlediska správného vývoje plodu.
Existuje řada vitamínových doplňků vhodných pro nastávající maminky, které je dobré užívat po celou dobu těhotenství.
Neméně důležitým prvkem je postarat se o to, aby vaše tělo mělo dostatek vápníku a především železa.
jahodové dortíky.jpg

I jídlo má v těhotenství hranice

Nikdo vám nemůže zakázat spořádat tak velkou porci, na jakou máte chuť a která by vás v neposlední řadě dobře zasytila a uspokojila. Pokud si chcete dát na oběd tři řízky – udělejte to! Na co však nezapomínejte je to, že i díky některým nevhodně zvoleným druhům potravin, můžete svému miminku ublížit. Jsou to především pokrmy, které nejsou tepelně upravené, a tak ne vždy zbavené všech škodlivin. Důraz klaďte i na řádné omytí zeleniny a ovoce, a to teplou vodou nikoli jen částečně opláchnuté.
příprava salátu.jpg

Životní styl je součástí jídelníčku

Pochopitelně je nepřístupné, pokud v období těhotenství budete konzumovat alkohol nebo kouřit cigarety.
To však nejsou jediné zlozvyky, které vám a vašemu miminku můžou uškodit. Příliš velká konzumace jednoduchých cukrů v podobě sladkostí nebo mastných pokrmů – slaných pochutin a smažených jídel, vám nejen zvedne tlak, hladinu cukru v těle, ale i zvýší váš cholesterol, co není v období gravidity nic dobrého. Dopřát si to můžete samozřejmě jednou za čas, ale takové „delikatesy“ byste rozhodně neměla mít jako každodenní rutinu.