Jak by měl vypadat jídelníček předškoláka

Dítě předškolního věku roste závratnou rychlostí (v období od 3 do 6 let povyroste přibližně o 20 cm), a proto potřebuje dostatečné množství živin pro zdravý růst a správný vývoj. Co by měl tedy takový předškolák konzumovat a jaká jídla jsou nevhodná? Co a v jakém množství jíst?

děti u pastelky

Skladbu vhodných stravovacích návyků vám usnadní potravinová pyramida. Díky této pyramidě se dozvíte, že značnou část jídelníčku by měla obsahovat ovoce a zelenina, ryby, voda, oleje a obiloviny. Uprostřed pyramidy se pak nachází mléčné výrobky a maso. Naopak na vršku pyramidy, tedy to, co by se mělo v jídelníčku objevovat spíše sporadicky se nachází sladkosti a uzeniny.

Jak rozložit jídlo do celého dne

Důležité je také to, jak se strava rozloží do celého dne. Snídaně by měla ideálně obsahovat 25%, dopolední i odpolední svačina pak 10%, oběd 30% a večeře 25% celkového objemu jídla za celý den.

Nezapomínejte na ovoce a zeleninu v dostatečném množství

Děti by měli každý den sníst alespoň 5 porcí ovoce nebo zeleniny. Vhodná je čerstvá podoba, ale nevadí ani dušená nebo jinak tepelně upravená podoba.

Předškolák by měl jíst to co dospělý člověk – ano nebo ne?

Záleží na tom, co váš jídelníček obsahuje. Pokud vyhovuje zásadám zdravé výživy a potravinové pyramidě, pak je určitě v takovém případě vhodné, aby vaše ratolesti jedli to, co jíte vy. Pokud jste si ovšem vědomi toho, že se stravujete spíše nezdravě, pak raději vašim dětem dopřávejte zdravější a pro ně vhodnější pokrmy, které jsou potřebné pro jejich zdravý vývoj a růst. Důležité je také omezit množství soli a solit s rozumem. Doporučená denní dávka soli pro dítě je totiž 2,5 – 3 gramy.
špagety s rajčaty

Inspirujte vaše děti. Děti mnohdy okoukají stravovací návyky od svých rodičů, proto pokud chcete, aby se stravovali zdravě, pak jim jděte ve skladbě jídelníčku příkladem.