Je podnikání riziko?
Mnoho lidí se bojí začít s podnikáním či svobodnými profesemi z obavy ze ztráty jistot. Je tomu ale opravdu tak, je podnikání ta méně bezpečná cesta? Na věc se lze dívat i přesně opačně. Existují určité hlavní obavy:
1. Strach ze ztráty jisté práce
Na svém teplém místečku jako zaměstnanec lpíte proto, že máte pocit jakési jistoty. Je to ale pravda? Váš šéf vás může vyhodit. A ano, může se stát, že vás vyhodí i ve chvíli, kdy jste nic neudělali. Zákon může být sice na vaší straně, ale vždy jste v pozici slabšího. Minimálně čas hraje proti vám. A měsíce plné stresu vám ani vyplacení ušlého zisku nevynahradí.
2. Strach ze ztráty pravidelného příjmu
V počátku podnikání jsou příjmy obvykle nižší, to je fakt. Ve chvíli, kdy si vybudujete klientelu, jméno a podobně se přísun zakázek začíná stávat pravidelným. E v tom smyslu, že by byl v každém týdnu či měsíci stejný. Jeho výše se stává předvídatelnou v závislosti na počasí, ročním období, dnu týdne – podle toho, jaké profesi se věnujete. Dokonce i lidé, kteří se živí jako pouliční sochy, dokáží po chvíli své příjmy předvídat. Pokud se tedy věnujete exaktnějšímu oboru, představu získáte poměrně rychle.
3. Obava z nedostatečného kapitálu
Panuje rozprostraněný mýtus, že pro začátek podnikání je nutný kapitál. V určitých oborech tak tomu jistě je, tam je ale také obvykle nutný natolik široký vhled, že v jednom podnikání stejně neutáhnete. Je ale mnoho oborů, kde začátek nestojí na žádných financích, pouze na vaší pracovitosti. Jsou to profese umělecké, v informačních technologiích, překladatelské, spisovatelské. Veškerá práce spojená s internetem mívá nízké až nulové vstupní náklady.
4. Obava ze složitosti procesu.
Samozřejmě, nebude to jednoduché, ale být na volné noze je populární. Nedávno vyšel všeobsahující manuál podnikatelského guru Roberta Vlacha, webů s radami, jak začít, je nespočet.