Trápí vás šedý zákal?
Co je to za nemoc?
Šedý zákal je nemoc oka, která začíná nejprve velmi nenápadně. Čočka se postupně začne zakalovat, takže pacient vidí tak, jako by se díval přes špinavé sklo. Pokud není problém řešen, dochází k postupnému zhoršení zraku. Bohužel je tato nemoc i přes pokročilou moderní léčbu jednou z hlavních příčin slepoty. Pokud vás obtíže při vidění začnou omezovat, je na čase zajít k lékaři. Čím dříve začnete tento problém řešit, tím lépe.
Šedý zákal většinou postihuje starší osoby, tak kolem 60 let, může se ale objevit i v mnohem pozdějším věku. Dokonce postihuje více než tři čtvrtinu populace.
Příčiny vzniku
Vznik šedého zákalu může ovlivnit dědičnost. Přesné příčiny však nejsou zcela známy, proto se nedá stanovit ani nějaká prevence. Velkou úlohu u pacientů hraje věk, pohlaví, složení stravy, ale také jejich nemoci, jako je například cukrovka, zánětlivá onemocnění, dioptrické vady nebo úrazy oka. Může ale také vzniknout v důsledku trvalejšího užívání některých léčiv.
Léčba
Šedý zákal se nedá zpomalit ani zastavit. Nepomůžou ani brýle, ani žádné léky. Projevit se může buďto na jednom, nebo na obou očích. Léčí se pouze chirurgicky, a to nahrazením zakalené čočky tenkou umělou čočkou, která pak už po zbytek života nepotřebuje výměnu ani žádnou údržbu. Operace se provádí pomocí ultrazvuku a jsou při ní využívány nejmodernější technologie. Zákrok není vůbec bolestivý a trvá pouhých 10 minut. Provádí se ambulantně, takže je pacient po operaci propuštěn do domácího léčení.
Prevence
O oči je potřeba se starat, protože jsou velmi citlivé. Při vystavení UV záření je potřeba je chránit slunečními brýlemi. Dobré je také omezit kouření a zaměřit se na stravovací návyky, protože jen správný životní styl může předcházet vzniku šedého zákalu. Pokud se léčíte na cukrovku nebo jiné nemoci, je vhodné pravidelně navštěvovat očního lékaře.