Lze globální oteplování ještě zastavit?



Asi není třeba říkat, že globální změny klimatu jsou velkým problémem. Jejich dopady začínáme pociťovat i v naší zemi – stačí jen zmínit stále větší letní sucha, povodně či tornáda. A je jasné, že pokud my lidé jako druh něco neuděláme, nebude naše budoucnost nijak růžová. Je pak jasné, že se mnozí ptají, zda je lze vůbec nijak zastavit.

 

V první řadě je to samozřejmě otázka, nakolik jsou lidé za tyto změny zodpovědní. A ukazuje se, že ačkoliv klima se během historie proměňovalo prakticky neustále, nynější změny jsou podstatně rychlejší, než kdy dřív. To pak znamená, že se jim příroda a ekosystémy nestačí přizpůsobit, což vede k velkým vymíráním druhů – což je ostatně něco, co dnes také pozorujeme.

 

vyprahlá půda bude možná brzy standard

 

Je tedy jasné, že lidská produkce skleníkových plynů, hlavně oxidu uhličitého, tedy tyto změny jen zrychluje a zesiluje, často s katastrofálními důsledky. Není tedy divu, že bychom se tomu měli nějak bránit. Otázkou však je, jakým způsobem. Lidé totiž nejsou ochotni vzdát se svého pohodlí, což by bylo především potřeba.

 

V první řadě by bylo samozřejmě nutné prudce snížit produkce skleníkových plynů. To by však vyžadovalo velké investice do vývoje nových, čistších technologií, nebo zavření téměř veškerých továren a výroben, nehledě na zákaz jízdy osobním autem, přičemž obojí je něco, na co většina lidí jen tak nepřistoupí.

 

zlaté rozkvetlé pole

 

Bohužel je otázkou, i kdybychom tato opatření hypoteticky zavedli, nakolik by to v současné situaci ještě pomohlo. Problém totiž je, že zvláště oxid uhličitý zůstává v atmosféře velmi dlouho. Nestačilo by tedy jen omezit jeho produkci, ale bylo by také nutné ten současný nějak z atmosféry odstranit, a to je něco, co doposud efektivně udělat nedokážeme.

 

Faktem tedy je, že pokud nedojde k nějaké velké globální změně v lidském myšlení a velkým investicích do nových technologií, pak tyto problémy nedokážeme ani zmírnit, natož úplně zastavit. A to je velká škoda.

Je možné s dnešními technologiemi teraformovat Mars?



Lidé sní o životě na jiných planetách od chvíle, kdy jejich existenci objevili. A s dnešními technologiemi se již můžeme na našeho nejbližšího souseda, Mars, vypravit. Je tedy pochopitelné, že se začíná mluvit o stálých základnách zde a také následné terraformaci, tedy její přetvoření v obyvatelnou planetu podle zemských standardů. To však není tak jednoduché, jak si laici obvykle myslí.

 

Ano, je pravdou, že dnes máme k dispozici moderní technologie, avšak i tak zde existuje hned několik překážek, které brání tomu, abychom Mars přeměnili v druhou Zemi. Tou první je samotná vzdálenost mezi těmito planetami. Dnes totiž trvá cesta dva roky. Pokud bychom tedy chtěli přepravovat jakýkoliv biologický materiál, bylo by nutné najít cestu, jak je udržet takovou dobu při životě.

 

sonda na Marsu

 

Dále je zde otázkou, zda bude marsovská půda kompatibilní se zemskými plodinami. Doposud totiž nemáme k dispozici až tak přesnou analýzu jejího složení, abychom mohli v tomto směru učinit nějaké rozhodné závěry.

 

Pak je tu také koloběh vody, který by bylo nutné vytvořit. Jistě, voda na Marsu je, ovšem je otázkou, v jakém množství, a jak ji opět „rozpohybovat“ a vytvořit tak srážky, řeky a oceány. To je něco, co bychom neměli ani zdaleka podceňovat. Vyžadovalo by to totiž vytvoření atmosféry, což se může ukázat těžší, než si myslíme.

 

kukuřičné pole

 

Smutným faktem totiž je, že Mars přišel o své magnetické pole. V důsledku toho také ztratil schopnost udržet si jakoukoliv atmosféru. Rozhodně tedy není možné, aby se přeměnil na plně obyvatelnou planetu, pokud jej nedokážeme nějak obnovit – a to v současné době nedokážeme. Lidská sídliště by tedy musela být uzavřená, a nejlépe v podzemí. A jaké by toto mělo vliv na lidskou psychiku, si lze snadno představit.

 

Proto, ačkoliv je výzkum Marsu rozhodně důležitý, bychom neměli v nejbližších letech počítat s jeho osídlením. Jistě, jednou to bude nezbytné, avšak v současné době to zkrátka není reálné.

Proč jsou řasy a fytoplankton největšími producenty kyslíku



Asi všichni víme, že kyslík je pro život na Zemi velmi důležitý. A již na základní škole se učíme, že jej produkují zelené rostliny procesem fotosyntézy. Při něm se přeměňuje oxid uhličitý na čistý kyslík, přičemž uhlík rostliny používají jako zdroj energie. Bez nich bychom tedy nemohli existovat. Ovšem ne u všech rostlin je fotosyntéza stejně efektivní. To znamená, že některé z nich produkují více kyslíku, než jiné.

 

zelené rostliny produkují kyslík

 

Většina běžných lidí považuje za největšími producenty kyslíku stromy, a není divu. Jsou velké a při jejich ohromné listové ploše se může zdát, že nám jej skutečně dávají mnoho. To je však zdání. Nesmíme zapomínat, že když nesvítí Slunce, tento proces se zastavuje, a namísto něj nastupuje klasické dýchání. A stromy, vzhledem ke své velké ploše, která nefotosyntentizuje, spotřebují v podstatě prakticky tolik kyslíku, kolik samy vyprodukují. Pokud tedy chceme najít toho největšího producenta kyslíku, musíme se podívat do moří a oceánů. Právě zdejší řasy a fytoplankton totiž produkují až 80 % veškerého, který na Zemi je. Zde se pak nabízí otázka, jak je to možné, když například právě stromy jsou tak neefektivní.

 

moře je pro nás důležité

 

Důvodem je především vysoká plocha schopná fotosyntézy v poměru ke zbytku buňky. Vzhledem k tomu, že se v tomto případě jedná o téměř mikroskopické organismy, mají také vzhledem ke své velikosti velkou plochu povrchu, a tedy i plochu, která se na produkci kyslíku podílí. Navíc je tu i nízká energetická náročnost, což znamená, že během dýchací fáze neprodukují tolik oxidu uhličitého.

 

Proto je jasné, že pokud chceme zachovat kyslík na Zemi, není třeba ani tak sázet stromy, jako spíše chránit moře. Bohužel, to je něco, čemu se v současné době příliš pozornost nevěnuje. Plochy mořských řas i fytoplanktonu prudce klesají, právě kvůli postupujícímu znečištění. Zdaleka nejlepší by tedy bylo snažit se jej všemi prostředky ochránit.

Kdo je největším producentem skleníkových plynů



Je jasné, že globální změny klimatu jsou problémem, který je potřeba co nejdříve řešit. A je pravdou, že se o to již pokoušíme, a to mnoha nejrůznějšími způsoby. Ovšem abychom to dokázali, musíme se nejprve podívat, kdo je za ně v současnosti nejvíce zodpovědný.

 

Nejnovější výzkumy ukazují, že se jedná především o skleníkové plyny, které jsou hlavním problémem, především pak oxid uhličitý. Jelikož ten v atmosféře vydrží velmi dlouho, tak se postupně kumuluje a jeho množství se stále zvyšuje. A tím se prohlubují i již výše zmíněné klimatické změny. Proto je vhodné se podívat, kdo jich produkuje nejvíce.

 

příklad velkých znečišťovatelů

 

Samozřejmě by se nejprve chtělo ukázat na velké znečišťovatele, jako jsou nejrůznější továrny a výrobny. Avšak ačkoliv je pravdou, že tyto provozy jedou v podstatě neustále, faktem je, že tolik odpadních plynů neprodukují. To je zajišťováno nejrůznějšími zařízeními, jako jsou například filtry, odsiřovače a další. Proto se v posledních dvou desetiletích množství vyprodukovaných skleníkových plynů značně snížilo.

 

Co je však větším problémem, jsou automobily. Ačkoliv si to mnoho z nás neuvědomuje, výfukové plyny také obsahují mnoho škodlivých látek. Ano, ty s nejvyšší emisní třídou jsou již téměř neškodné, avšak tolik jich ani zdaleka po našich cestách nejezdí. Většina z nás však jezdí staršími vozidly, která navíc ani mnohdy nejsou v nejlepším technickém stavu.

 

starší typ automobilu

 

Ano, můžeme namítnout, že jedno auto toho tolik nevyprodukuje, avšak je nutné si uvědomit, kolik jich jezdí i po našich silnicích. A nyní si uvědomme, kolik jich jezdí po celém světě, přičemž mnohé země mají mnohem laxnější zákony, co se týče technického stavu, než Evropská Unie, a uvědomíme si, že přispívají značným způsobem ke znečišťování.

 

Bohužel, v současné době toho není příliš, co bychom s tím mohli dělat. Jistě, máme stále přísnější opatření, avšak ta jsou jen lokální, a tak nemají takový vliv, jak by bylo potřeba. A to je velká škoda.

Dokaž jí, že jsi stále skvělý milenec

Dostal se váš vztah do fáze, kdy jste spíš přátelé, spolubydlící, ale milenecká vášeň pomalu vyprchala a touha vyhasla? A s tím se objevují i otázky.

Jsem pro svou ženu pořád přitažlivý?
Přináší jí sex uspokojení?
Netouží po něčem lepším?
Jak jí můžu dopřát lepší prožitek?
Co když jí už nestačím?

nahý pár v objetí

Základem ve vždy upřímná komunikace. Na druhou stranu, položit ženě přímo tak intimní otázky, aniž by na to byla připravená, může nadělat více škody než užitku. Proto je lepší to vzít zlehka a pro začátek se zamyslet nad tím, jak bylo na začátku vztahu. Pokud sex ve vztahu v jeho začátcích fungoval, není takový problém to obnovit. Chce to jen nebát se a trochu experimentovat. A samozřejmě se ptát, ovšem chytře. Protože jak jinak zjistíš, po čem tvoje úžasná žena touží?

Stejně jako se s věkem mění preference v jídle, pití, oblečení, tak se mění i v sexu. To ji rozpálilo před deseti lety už dnes nemusí fungovat. Tak zjisti, jak to je! Naplánuj romantický večer, posezení se sklenkou vína v intimní atmosféře a zahrajte si hru na pravdu. Jestli se stydíš, nachystej si otázky dopředu na malé kousky papíru a můžete je střídavě losovat a odpovídat na ně.

víno na pikniku

A že nevíš, na co se ptát? Můžeš se inspirovat tady:

Na jaký společný sex/milování nejraději vzpomínáš?
Máš nějaké přání, které bych ti mohl splnit?
Zdál se ti někdy erotický sen? O čem byl?
Jaká je tvoje oblíbená erotická fantazie?

A samozřejmě dobře poslouchej, po čem touží, abys jí to mohl splnit. Nejlépe hned v následujících minutách. Tady platí rčení, že štěstí přeje připraveným a pokud si nejsi jistý, že tvoje tělo bude spolupracovat, neboj se přizvat na pomoc přípravek na podporu potence. Protože by byla škoda pokazit si takový pěkný večer.

Moc se o tom nemluví, ale poruchy erekce jsou a přibývajícím věkem prostě častější záležitostí. A pokud se k tomu přidá i stres a únava, tělo by mohlo jednoduše selhat, i když hlava by chtěla. Neriskuj ale s nákupem náhodných, neověřených přípravků. Kvalitní a ověřenou viagru na prodej v rámci v ČR pořídíš u Erectmax. Spolehlivý prodejce ti zaručí tu nejvyšší kvalitu a rychlé a diskrétní doručení v rámci ČR. Jak se říká: „Kdo je připraven, není překvapen.“ Buď tedy připravený na každou intimní situaci.

Reklamní předměty pro vodáky a výrobce vodáckého vybavení

Kdybyste chtěli začít vyrábět třeba nový typ plastové kánoe, která bude mít lepší jízdní vlastnosti, bude takřka nerozbitná, stabilní a bude spolehlivá desítky let a samozřejmě za velmi dobrou cenu, jistě byste byli rádi, aby se o vaší činnosti dozvědělo co nejvíce vodáků. A právě zde má své místo na trhu reklama. Ta televizní nám připadá mnohdy otravná a propagují se tu také výrobky, o něž nestojíme, a je to stále dokola na podobné téma, navíc je reklama v TV velmi drahá. Máte však jiné možnosti. Kromě oslovení na webových stránkách patřičné okruhy zájemců to můžete udělat reklamními předměty.

kánoe na vodě

Stačí vytvořit e-shop, případně mít kamennou pobočku a začít propagaci třeba tím, že budete nabízet ke svým výrobkům i ty reklamní, jako dar. Lidé ocení každou maličkost, ať je to tužka, sada pastelek, kšiltovka nebo pláštěnka, případně potisknout lze i typické vodácké předměty, jako je pádlo, lodní vak, transparentní držák na mapu a kilometráž, přílbu, záchrannou vestu atp.

dívka v mikině

Zvláštní a velmi účinný způsob reklamy může být i potisk triček a mikin. Pro vodáky nejčastější oblečení, které užijí na vodě prakticky každý den, tričko v parném letním dni, mikinu navečer u táboráku nebo v případě chladného počasí.

A co na trička a mikiny nechat vytisknout? Jistě vám nemusíme napovídat, že vaše firemní logo a nějaký trefný obrázek nebo fotku, ale trička můžete pojmout i jinak, netradičně, třeba k vašemu logu na prsou přidáte na záda výrazný nápis „Sázava“ a pod něj digitálním tiskem vytvořenou fotku peřejí Stvořidla, která nalákají řadu vodáků. Další triko může být koncipované jako „Lužnice“ s fotkou meandrů nad Rozvodím, peřejí pod Táborem nebo rybníka Rožmberk. Třetí tričko se může jmenovat „Vltava“ a vyzdobíte jej snadno některým z mnoha krásných motivů z horního toku u Lenory nebo širokými zalesněnými meandry pod Rožmberkem nad Vltavou.

Kelti

 První zmínka o Keltech je již z 2.tisíciletí při.n.l. Kelti byli skupina lidí žijící v Evropě. Nejvíce Keltů žilo ve Francii, Švýcarsku, Irsku, Británii a v jižních a západních Čechách.

 Tento národ se mezi sebou dorozumíval velkým množstvím keltských jazyků. Patřily mezi ně jazyky noričtina, starovirština, leponština nebo třeba také starovelština. Kmen Keltů žijící na území České republiky se nazýval Bójové. Právě z tohoto názvu vzniklo latinské pojmenování pro Českou republiku – Bohemia. Keltská kultura se nazývala Laténská. Z laténské kultury se dochovalo mnoho artefaktů. Díky těmto artefaktům dnes víme, že byli Kelti velmi zdatní ve šperkařství, ve výrobě spon či váz a vynikali v kovotepectví. Jejich výrobky byly zdobeny zvířecími a rostlinnými motivy. Kelti byli také velmi dobří obchodníci. Ze svých zemí vyváželi měď, cín, sůl. 

Obydlí

 Jedním z keltských svátků, které se dochovaly dodnes, je Halloween. Oslavy tohoto svátku jsou určeny na 31.října. Kelti ho nazývali Samhain. Tento svátek byl propojen s několika dalšími svátky a rozvinul se v Irsku. Do Spojených států amerických byl přenesen irskými přistěhovalci, v 19. století. Ve Spojených státech se Halloween slaví dodnes a už i v České republice se začínáme k této staré keltské tradici vracet. 

Keltský druid

​​​​ Kelti, Římany nazývaní Galové, byli velmi obávanými bojovníky. Přestože nezabírali území, spíše jen loupili, nepřátelé se jich báli. Když totiž náhodou došlo ke sporu, skupina keltských bojovníků začala dělat hluk, bušili do země a křičeli. Nepřítel tak dostal z hlasitého vojska strach a raději před ním prchl. Hlavy svých nepřátel dávali Kelti za oběť bohům. Obydlím Keltů byla opevněná sídliště, Oppida. Nejvzdělanějším z Keltů byli druidi. Byli to učenci, kněží, léčitelé, ale také soudci. Samotné slovo druid se dá přeložit jako „učený muž.“ Mezi druidy byly však také ženy, které byly vysoce uznávané a uctívané.

 

Kde můžeme sehnat venkovní obkladový kámen?

Každý z nás chce, aby jeho dům vypadal co nejlépe. Pokud bydlíme v bytě či v pronájmu, pak moc možností nemáme. Avšak v případě, že máme rodinný domek, situace je jiná. Zde jej můžeme uzpůsobit tak, aby vypadal co možná nejlépe, a aby se v něm také co nejlépe bydlelo.

Jednou z věcí, které mnoho majitelů dělá, je připevnění kamenného obložení na spodní část fasády. To se samozřejmě nedělá pouze kvůli estetickému účinku, ačkoliv ani ten není zanedbatelný. Jen málokdo by totiž byl ochoten utrácet tolik peněz jen kvůli tomu, aby jeho bydliště vypadalo hezky. Ne, důvody jsou jiné.

obkladkamen2

V první řadě je to fakt, že se mnohem snadněji čistí, než klasická fasáda. A to se hodí právě v té nejspodnější části, neboť právě ta bývá nejvíce zašpiněna, ať už prachem a jinými nečistotami z projíždějících automobilů či lidským vandalstvím. Rozhodně se tedy vyplatí mít v tomto případě čištění usnadněné.

Otázkou ovšem je, kde můžeme venkovní obkladový kámen sehnat. Nelze totiž použít jakýkoliv typ, nýbrž pouze ten, který má potřebné vlastnosti. Nejčastěji se jedná o břidlici či žulu, ačkoliv je možné použít i některé jiné druhy. Kde je ale sehnat?

obkladkamen3

Venku v přírodě, což je nejlevnější řešení, to nepůjde. Ne každý je totiž tak zdatný v geologii, aby ten správný druh kamene poznal. Navíc jej je potřeba poměrně velké množství, a vzhledem k tomu, že to se nachází pouze v lomech, je zde jeho odebírání bez povolení majitele nezákonné.

Nejlepší je tedy zajít do specializovaného obchodu či se rovnou domluvit v příslušném kamenolomu. Jistě, budete za něj muset zaplatit, avšak budete mít tu výhodu, že dostanete přesně to, co požadujete, a navíc již bude opracován, takže jej bude stačit jen přidělat na fasádu domu.

Samozřejmě, jak již bylo řečeno, nejedná se o levnou záležitost. Avšak věřte, že se tato investice v dlouhodobém důsledku rozhodně vyplatí.

Kryt na Huawei P30 Lite může být v pastelových barvách


Když se podíváte skrze leštěný křemen nebo jiný transparentní hranol, jak se s nimi v odlesku slunečních paprsků láme světlo a rozkládá na jednotlivá spektra, spatříte nádhernou duhu. Duha je také překrásný přírodní úkaz, kdy po dešti prosvítá slunce skrze mraky, a tehdy si rázem uvědomíme, že světlo jsou barvy a barvy jsou světlo.

žena s mobilem

Každá z barev vyzařuje svou vlnovou délku a hlavně působí na naši duši jako magnet. Barvy jsou přirozené každému z nás a nejvíce si to uvědomují děti, které se z nich dokážou radovat spontánně, zatímco my dospělí se tváříme někdy až příliš rezervovaně, a mnohdy také barvy odmítáme, což se projeví např. v návrzích bytových interiérů, kde převládá černá, šedá a barvy spíše zastřené, nepříliš výrazné.

Jsme však sami proti sobě, neboť barva je také energie, v barevném prostředí ji můžeme načerpat, zatímco tma a příliš šedi kolem nás vyvolává deprese.

Co o vás prozradí barva pouzdra na mobil

Bílá – velmi často ji lidé volí u flipových krytů na Huawei P30 Lite. Bílá obsahuje celé barevné (duhové) spektrum, sama o sobě je chladná, ale zároveň univerzální pro každou příležitost, ať už jdete třeba na svatební hostinu, anebo na ples.

mobil v ruce

Hnědá – flipová pouzdra se vyrábí z eko-kůže, která pravou kůži dokonale napodobuje a právě světle hnědá je nesmírně elegantní a pohledná. Hodí se pro muže i ženy každého věku, může ji mít školák i firemní manažer.

Růžová – je barvou lásky, něhy a empatie a již dávno neplatí, že se nehodí pro muže. Víte, že muži v době renesance nosili růžové košile naprosto záměrně? Proč si znovu renesanci neoživit právě dnes?

Zelená – záměrně zde upřednostníme hráškově zelenou před modrou a víte proč? Zelená je odrazem vnitřní pohody, klidu a míru v duši a zelenou potřebujeme v dnešní době snad ze všech barev nejvíce. Je velmi důležitá i pro posílení imunity, každá drobnost se počítá, takže i zelený obal na mobil může v tomto procesu sehrát svou pozitivní roli.

Trápí vás šedý zákal?

Co je to za nemoc?
Šedý zákal je nemoc oka, která začíná nejprve velmi nenápadně. Čočka se postupně začne zakalovat, takže pacient vidí tak, jako by se díval přes špinavé sklo. Pokud není problém řešen, dochází k postupnému zhoršení zraku. Bohužel je tato nemoc i přes pokročilou moderní léčbu jednou z hlavních příčin slepoty. Pokud vás obtíže při vidění začnou omezovat, je na čase zajít k lékaři. Čím dříve začnete tento problém řešit, tím lépe.

Šedý zákal většinou postihuje starší osoby, tak kolem 60 let, může se ale objevit i v mnohem pozdějším věku. Dokonce postihuje více než tři čtvrtinu populace.

Příčiny vzniku
Vznik šedého zákalu může ovlivnit dědičnost. Přesné příčiny však nejsou zcela známy, proto se nedá stanovit ani nějaká prevence. Velkou úlohu u pacientů hraje věk, pohlaví, složení stravy, ale také jejich nemoci, jako je například cukrovka, zánětlivá onemocnění, dioptrické vady nebo úrazy oka. Může ale také vzniknout v důsledku trvalejšího užívání některých léčiv.

Léčba
Šedý zákal se nedá zpomalit ani zastavit. Nepomůžou ani brýle, ani žádné léky. Projevit se může buďto na jednom, nebo na obou očích. Léčí se pouze chirurgicky, a to nahrazením zakalené čočky tenkou umělou čočkou, která pak už po zbytek života nepotřebuje výměnu ani žádnou údržbu. Operace se provádí pomocí ultrazvuku a jsou při ní využívány nejmodernější technologie. Zákrok není vůbec bolestivý a trvá pouhých 10 minut. Provádí se ambulantně, takže je pacient po operaci propuštěn do domácího léčení.

Prevence
O oči je potřeba se starat, protože jsou velmi citlivé. Při vystavení UV záření je potřeba je chránit slunečními brýlemi. Dobré je také omezit kouření a zaměřit se na stravovací návyky, protože jen správný životní styl může předcházet vzniku šedého zákalu. Pokud se léčíte na cukrovku nebo jiné nemoci, je vhodné pravidelně navštěvovat očního lékaře.